Hirdetés
. Hirdetés

Kötelező Apple menü iPhone OS 4 fejlesztőknek

|

Csak és kizárólag az almás fejlesztőeszközt használhatnák az iPhone OS 4 operációs rendszer fejlesztői.

Hirdetés

Keresztbe tesz többek között az Adobe új csomagjának az Apple új alkalmazásfejlesztési politikája az iPhone OS 4-ben. Az Adobe eddig átjárhatóságot biztosított az ActionScrip fejlesztőknek az iPhone platformra egy fordító segítéségével, de az Apple most kizárná más gyártók fejlesztőeszközeinek használatát.

Az iPhone natív programozási nyelve az Objective-C, ebben készíthetők a legjobb teljesítményt nyújtó alkalmazások. Csakhogy ezt kevesebben ismerik és használják, mint az Adobe Flash szkript nyelvét, az ActionScript 3-at. Az Adobe megígérte és közzé tette, hogy a CS5-ben biztosítja a Pacakager for iPhone eszközt, amely az ActionScript 3 alapú projekteket átfordítja natív iPhone alkalmazássá. A konverzióval persze nem lehet olyan jól hangolt, maximális teljesíményű alkalmazásokat készíteni, mintha üres lapról írnánk újra a projektet Objective-C-ben, de az esetek zömében ez a teljesítmény is bőven elegendő. Az sem mellékes, hogy így pluszmunka nélkül publikálhatjuk ugyanazt a projektet Flash alkalmazásba, weboldalra és iPhone-ra. Sok ezer fejlesztőt kíméli meg ez a modul egy új nyelv elsajátításától és a dupla munkától.



Csakhogy az Apple iPhone OS 4 SDK licenc-szerződése úgy tűnik, hogy kifejezetten előírja, hogy csak az Apple API-it vagy az Apple által előírt módon dokumentált más API-t (Alkalmazás Programozási Interfész) vehetnek igénybe az iPhone OS 4 alá dolgozó fejlesztőeszközök. Azt is megszabja, hogy Objective-C, C, C++ vagy JavaScript nyelven kell, hogy íródjanak a programok, a már említett szabványos API hívásokkal. Bárminemű keresztfordítás vagy köztes alkalmazásfuttató réteg használata is tilos. Gyakorlatilag csak azt nem írták bele, hogy konkrétan az Adobe ActionScript használata utálatosság. Persze a megfogalmazás kizárja még a MonoTouch-t (C#) és kérdésessé teszi számos más eddig bevált szoftvereszköz használatát is.

Honnan tudhatná az Apple, hogy egy adott alkalmazás, amit az AppStore-ba feltöltenek mivel íródott? A kódban debugger eszközökkel könnyen felismerhetők egy keresztfordító (cross-compiler) módszerei, bevett sémái, így egy szakember percek alatt eldöntheti, hogy natív C volt a forráskód vagy géppel állították azt elő.

Nem tudni, az Apple miért tiltja más gyártók eszközeinek használatát, természetesen joga van ehhez, de nem tűnik sem technológiailag indokoltnak, sem méltányosnak, emellett rengeteg fejlesztőt meggátol abban, hogy eredetileg Flash alapú munkáit pár gombnyomással publikálja az AppStore-ban. Meglehet, hogy az Apple saját alkalmazás üzletének árt ezzel a legtöbbet.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.