Hirdetés
. Hirdetés

IoT okos város fejlesztések 2022-ben - a barcelonai Smart City világkiállításon jártunk

|

A november 16-18 között Barcelonában megrendezett Smart City Expo 2021 világkiállításon járt a magyar IoT szoftverfejlesztő cég, a Grape Solutions.

Hirdetés

A gyors urbanizáció új lehetőségeket vet fel az okos városok számára, a legújabb technológiai fejlesztések segítenek a városok döntéshozóinak abban, hogy hatékonyan birkózzanak meg a környezeti, társadalmi és gazdasági kihívásokkal. Becslések szerint, a 2022-ben az intelligens város beruházások bevétele globális szinten elérhetik a 158 milliárd dollárt, ez a szám pedig további 50%-kal bővülhet 2023-ban. A november 16-18 között Barcelonában megrendezett Smart City Expo 2021 világkiállításon járt a magyar IoT szoftverfejlesztő cég, a Grape Solutions.

Az intelligens városok nem csak arra összpontosítanak, hogy az emberek életét kényelmessé tegyék, hanem lakosaik életminőségét is javítsák különböző technológiai fejlesztésekkel: ezek a beruházások sokrétűek lehetnek, a 2022-es évben folytatódik a Dolgok Internete (IoT), és mesterséges intelligencia megoldások térhódítása. A 2011 óta megrendezésre kerülő barcelonai esemény különös hangsúlyt fektetett a legújabb IoT megoldások bemutatására, hiszen a technológia számos létfontosságú iparágat forradalmasított már, és jelenleg is 30 milliárd IoT érzékelő került telepítésre világszerte, amely 2025-re elérheti a 75 milliárdot.

A 2022-es évben a leggyorsabb okos városi növekedést az európai kontinensen a nyugati, illetve északi térségekben prognosztizálják. Ha Európán kívül szeretnénk vizsgálni az okos városok helyzetét, 2021-ben az amerikai kontinensen az okos városok 70 milliárd dollár bevételt termeltek, ami azt jelenti, hogy világszinten az amerikai városok adják a globális smart city bevételek csaknem felét. Az intelligens fejlesztések között is kiemelkedik az általános tömegközlekedési, az energia-, és vízgazdálkodási ágazat fejlesztése IoT megoldásokkal.

IoT Smart City trendek 2022-ben:

Víz- és szennyvízfelügyelet:
Az utóbbi években az IoT technológia bizonyult a legmegbízhatóbb kommunikációs eszköznek a vízkezelésben. A vízkészülékek belsejében elhelyezett érzékelők adatokat gyűjtenek és küldenek vissza a központi felügyeleti rendszernek. Az intelligens eszközökkel begyűjtött adatok információt nyújtanak a vízminőségről, a hőmérsékletváltozásokról, a nyomásváltozásokról, a vízszivárgásról, illetve a vegyi szivárgást is képesek időben észlelni.
A mérnökök bármikor hozzáférnek ezekhez az adatokhoz az adott IoT platformon, ahol az adatok feldolgozása után gyorsabban, valós idejű adatokra alapozva képesek a létesítményvezetők döntéseket hozni. A hatékony vízgazdálkodás esetében az egyik legkiemelkedőbb IoT megoldás a szivárgásérzékelés, amikor is minden másodperc számít. Az IoT felület azonnal értesítést küld a mérnökök számára, így minimálisra csökkenthető a természeti erőforrás-, és vállalat pénzügyi vesztesége.
Az IoT további nagy előnye a fokozott szennyvízellenőrzés, ahol a telepített okos eszközök képesek időben kimutatni a kémiai anyagok jelenlétét a szennyvízben. A körforgásos gazdaság elengedhetetlen szereplője a hatékony szennyvízkezelés, ebben pedig hatalmas segítséget nyújt az IoT.

Okos öntözőrendszerek:
A víztakarékossági rendszerek harmadik pillérje, az intelligens öntözőrendszerek, ahol szenzorokkal ellátott szórófejekkel vezérlik automatizált módon a városi öntözést. A különböző szabályokon alapuló automatikus működés képes optimális szintre beállítani, illetve azon a szinten megtartani az öntözés mértékét, sőt a már korábban említett vízlefolyási hibákat is időben képesek észlelni az IoT eszközökkel felszerelt öntözési rendszerek.
Az intelligens öntözési technológiának két típusa van: az időjárás-alapú és a talajnedvesség-alapú. Mindkét megoldás segíthet az intelligens városokban a víztakarékosságban. Az időjárás-alapú öntözéshez helyszíni időjárás-állomás tartozik, amely képes a helyszínen észlelt természeti jelenségeket, például a szél, a hőmérséklet, a csapadék, és a napsugárzás mértékét is nyomon követni. A nedvességalapú technológia talajban elhelyezett érzékelőket használ a föld pontos nedvességtartalmának mérésére, amely adatok alapján állítja be a rendszer az öntözés idejét és mértékét.

Hulladékkezelés:
A tisztaság kulcsfontosságú minden városlakó számára, azonban a nagyvárosokban észlelhető szemétmennyiség mértéke egyre csak növekszik, így kezeléséhez elengedhetetlen az intelligens hulladékgazdálkodás. A lakótelepeken kívül a legtöbb szemét a városközpontokban, illetve a turisztikai látványosságok területein keletkeznek, így a városvezetés számára fokozottan nagy kihívást jelent az okos hulladékkezelés.
IoT szenzorokat nem csak a hulladéktárolókban, kukákban helyezhetünk el, hanem a kukásautók konténereiben is. Más európai nagyvárosokhoz hasonlóan, Budapesten is érékelhető a megnövekedett autósforgalom, amely a meghosszabbodó menetidő mellett a levegőminőségre is negatív hatással van. Az intelligens érzékelőkkel felszerelt hulladékgazdálkodási eszközök nagyban segíthetnek ebben a problémában is, hiszen, ha a rendszer adatokat gyűjt, és küld az IoT platformnak a hulladék mennyiségéről, az átlagos növekedésről, a gazdálkodó szervezet optimális időben gyűjtheti be a hulladékot a területen.
Az IoT fejlesztések adat-vezérelt döntéshozatalt, a hulladékgyűjtési útvonalak, gyakoriságok és járműterhelések optimalizálását biztosítja a városok, illetve a hulladékgazdálkodási vállalatok számára.

Intelligens közlekedés-vezérlés:
A népesség növekedésével, és a városi központokba való költözéssel egyre többen használják az út- és közlekedési hálózatot, ami egyre nagyobb torlódásokhoz és gyakoribb balesetekhez vezet. Az intelligens forgalomirányítási rendszerek a forgalom mértéke alapján képesek vezérelni a városi közlekedést, legfontosabb céljuk pedig az átmenő forgalom felgyorsítása, közlekedési biztonság, illetve a zökkenőmentes közlekedés biztosítása. Ezek az intelligens IoT figyelő rendszerek érzékelőket, kamerákat, mobil routereket, és folyamat automatizálást használnak a forgalom figyelésére és irányítására, valamint a torlódások csökkentésére. Megfelelő IoT rendszerekkel a jövőbeli forgalom is előre jelezhető, lehetővé téve a közlekedést felügyelő szervezetek számára a hatékony stratégia-kidolgozást a tovább növekvő forgalom irányítására.

Belvárosi parkolás kezelése:
Nem túlzás azt mondani, hogy a parkolás az autósok legnagyobb ellensége. Az üres parkolóhely keresése sokak számára napi szintű stresszt és frusztrációt okoz, a városi autósok idejük 30%-át töltik parkolóhely keresésével. Az INRIX nemrégiben készült jelentése számszerűsítette ezt a problémát, ahol az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és Németország 30 városában tanulmányozta a járművezetők parkolási magatartását és tapasztalatait. A három ország gazdaságának a parkolóhely kereséssel elvesztegetett idő, üzemanyag és szén-dioxid-kibocsátás együttes költségét közel 200 milliárd dollárra becsülték éves szinten. A probléma megoldásában az intelligens parkolási rendszerek segíthetnek, amelyek valós-idejű adatokat küldenek a szabad parkolóhelyek rendelkezésre állásáról. Ezek az IoT megoldások lehetnek utcai, a földben telepített szenzorok, illetve mélygarázsban telepített belépést-kilépést figyelő szenzorok.

Elektromos autó töltőpontok:
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szerint 2019-ben az unióban értékesített járművek 10%-a volt elektromosan tölthető, ami közel kétszeres növekedés 2018-hoz képest. Annak ellenére, hogy egyre többen gondolkodnak környezettudatosan, az elektromos töltőállomások telepítési üteme még mindig nem képes teljes mértékben kielégíteni az autósok igényeit. Az Európai Unióban 2020-ban 285 796 elektromos töltőpont épült, ami 2019-hez képest csupán 20%-os növekedést jelentett. Az Európai Unió 2024-re 1 millió, 2029-re pedig 3 millió töltőpontot létrehozását tűzte ki célul, ami azt jelenti, hogy évente körülbelül 240 000 új töltőpontra lenne szükség.

IoT szenzorok menedzselése egy felületen:
A Grape Solutions célja olyan IoT Platform fejlesztése a közműszolgáltatókkal közösen, amely a beérkező adatokat strukturált módon jeleníti meg a villamos energia-, távhő-, víz szolgáltatók, vagy okos várososok üzemeltetői számára. A Grape Solutions IoT megoldása továbbfejlesztett menedzsment, és irányítási felületet biztosít a végtelen számú okos eszköz integrálásához, kétirányú kommunikációval. A platform az integrált IoT-eszközökből érkező összes adatot valós-időben figyeli, gyűjti és továbbítja az üzemeltető számára, így azonnal értesülhetnek a mérnökök a rendszerben bekövetkezett esetleges hibákról.

A felület főbb funkciói:

  • Bármilyen típusú IoT-eszköz hozzáadása a platformhoz
  • Eszközök csoportosítása, és csoportos térképnézet
  • Integrált eszközök távoli kezelése
  • Komplex szabályok, automatizációk beállítása az IoT-eszközök számára
  • Riasztások és figyelmeztetések létrehozása
  • Élő statisztikák megtekintése a dashboard felületen
  • Partnerek eszközeinek integrálása
  • Nagyfokú rendelkezésre állás és megbízhatóság
  • Igény-alapú skálázhatóság
  • Felhő, vagy on-premise üzemeltetés
  • Digitális ikerpárok integrálása

Hirdetés
Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.