Ezek az apró részletek is a legmodernebbek az új MTK-sporttelepen

|

A Kerepesi úti sportparkba szállított komfortautomatikai komponenseket a Siemens Zrt.

A Kerepesi úti MTK Sportpark. Forrás: MTK

94 ezer négyzetméteres telken, barnamezős beruházásként, az egykori budapesti Taurus gumigyár telephelyén épült fel a 25 ezer négyzetméteres, új Kerepesi úti MTK Sportpark. A 2025 májusára elkészült komplexum 4900 fő befogadására alkalmas, és nem csak a klubsportok - például a kosárlabda, kézilabda, röplabda, ritmikus gimnasztika, vívás és labdarúgás - edzéseinek és versenyeinek televíziós közvetítéssel egybekötött lebonyolítására alkalmas, hanem kiállítások, konferenciák, koncertek, valamint szabadidős rendezvények helyszíneként is szolgál majd.

Az alig két év alatt felépülő sportpark energiagazdálkodása egyedinek számít: 1300 méter mély termálkutakból nyert vizet használnak az épület fűtési- és melegvíz rendszereihez, amelyek energiaigényét a közel ezer, összesen 500 kWp névleges teljesítményű napelem fedezi.

A Kerepesi úti MTK Sportpark épülete. Forrás: MTK

Ennek az energiának a körforgását biztosító részleteknél szintén a jelenleg legkorszerűbb komponenseket választották. A Siemens Zrt. , partnerén, az Épületautomatika Kft.-n keresztül 31 darab intelligens szelepet szállított a sportkomplexum légkezelő- és hőközpontjaiba, valamint a fedett pályák fűtéséért felelős fan-coil rendszerekhez.

Ezek a nemzetközi szinten is újnak számító kommunikációképes szelepek képesek az épület többi részét kezelő épületfelügyeleti rendszerekhez csatlakozni, így ezeken vagy akár önálló felhőkapcsolaton keresztül távolról is monitorozhatóak, vezérelhetőek. Komplex funkcióik ellenére a telepítésük és beüzemelésük kifejezetten egyszerű: egy felhasználóbarát okostelefonos alkalmazás segítségével, informatikai háttérismeretekkel nem rendelkező gépész szerelő is el tudja végezni a paraméterezésüket.

Siemens intelligens szelep. Forrás: Siemens Zrt. 

A technológiai vállalat további 29 darab pillangó szelepet és 46 darab motoros nyomásfüggetlen (PICV) szabályozószelepet is szállított. Ez utóbbi, beépített nyomáskülönbség-szabályozóval ellátott gépészeti szelepek automatikusan fenntartják a beállított térfogatáramot a rendszerben fellépő nyomásingadozásoktól függetlenül, így nincs szükség kiegészítő beszabályozó szerelvények alkalmazására. Tehát képesek például automatikusan szinten tartani egy-egy fűtéshez használt csőben az áramló víz mennyiségét, attól függetlenül, hogy a rendszer többi része éppen mennyit igényel.

Nem ismeretlen a Siemens Zrt. számára a sportlétesítmények világa: közép- és kisfeszültségű energiaelosztási megoldásait használja például a budapesti Nemzeti Atlétikai Központ, a szegedi Pick Aréna, valamint a sukorói, utánpótlásképző Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia is.

0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.