Még meg sem jelent, de már ezzel oktatják az egyetemi környezetgazdaságtant

|

Egy ártalmatlan, gyermeki kérdéssel indult a projekt, ami mögött mára kiterjedt, szakmailag neves és ismert, kiemelkedő felkészültségű csapat komoly és elkötelezett szakmai munkája áll.

Egy ártalmatlan, gyermeki kérdéssel indult minden 2019 szeptemberében. A Terra Sanitas tervezőjének akkor 10 éves fia vetette föl édesapjának, aki épp a szombati ebédet főzte, hogy meg lehetne, és meg is kéne csinálni A Mars terraformálása mintájára egy "Föld meggyógyítása" társasjátékot.

Teljesen jogos felvetés, ismerte el a leendő játéktervező, és ezzel el is dőlt, hogy mivel fog foglalkozni a következő 5-6 évben. Az ötletet bemondta a baráti társaságában, akikkel sok más közös mellett hetente játszottak is, és rögtön négyen is csatlakoztak a projekthez.

"A Terra Sanitas az a komplex társasjáték, amely végre képes lehet azt a lehetetlennek tűnő feladatot véghezvinni, hogy modellezze bolygónk ökológiai-társadalmi problémáit, ezek egymásra gyakorolt hatásait, egy létező, versengő, kapitalista környezetben, ahol a Földdel való foglalkozást is tekinthetjük csak egy eszköznek a másik fölé kerekedésre. Az egy nyertes - több vesztes alapállás jól reprezentálja a probléma paradoxonát, a játék ismert és újszerű mechanikákat egyaránt használ, és egyedülállóan széles játékosszámmal operál" - mondta Pásztor Balázs aka Nosfi, a Kicktester alapító-vezetője, a Terra Sanitas vezető tanácsadója és tesztelője.

Egyetemi eszköz

Miután Varga János, az Óbudai Egyetem Keleti Károly Gazdasági Karának dékánhelyettese meghallgatta ezt a podcastot, elhívta a fejlesztőket a Kutatók Éjszakájára, hogy mutassák be a játékot, majd a Közgazdaság-tudományi, Pénzügyi és Számviteli Tanszék oktatóinak figyelmébe ajánlotta. A környezet-gazdaságtan felelőse, Mile Csilla adjunktus pedig beillesztette a tavaszi szemeszter programjába a Terra Sanitast. Közel száz gazdálkodás- és menedzsmentszakos hallgató tanulta vele (kötelező tantárgyként) a környezet-gazdaságtant. Oktatóik szívesen látnák, ha megihletne Tudományos Diákkör-dolgozatokat is.

"Egyértelműek a kapcsolódási pontok a játék és a tananyag közt. És úgy tűnik, maradandó élmény is volt az elsőéveseknek. Tanárként nekem sem volt eddig tapasztalatom ilyen eszközök alkalmazásáról, de nemcsak a játék alkalmas a környezet-gazdaságtan szimulációjára, hanem a hallgatók is fogékonyak rá" - mondta Dr. Mile Csilla, az Óbudai Egyetem adjunktusa.

Az Óbudai Egyetem első éves menedzsment- és gazdálkodás szakos hallgatói kötelező környezet-gazdaságtan gyakorlati óráikon az Occurensia Primatum - Első kiírás nevű versenykurzusban vettek részt, melynek keretében megadott témákban projektkártyákat kellett tervezniük a Terra Sanitasba. A 13 témaopció: szabadság/deregularizáció, ösztönzés/motiválás, közlekedés, városok, mezőgazdaság, atomenergia, szélenergia, acél, hő, foszfor, homok, hidrogén és mesterséges intelligencia. A kártyájuk értékelése beleszámít a félév végén kapott gyakorlati jegyükbe. A kurzus március közepén indult, és az egyetem április 30-i Energizáld a világot rendezvényén zárult, mikor a hallgatói csapatok prezentálták az elkészült projektkártyájukat, majd egy nagy közös szavazással eldöntötték, melyik lett a legjobb.

A projekt és a csapat

A játék fejlesztése 5 és fél éve zajlik, ami mögött kiterjedt, szakmailag neves és ismert, kiemelkedő felkészültségű csapat komoly és elkötelezett szakmai munkája van. A játékhoz egész világot alkottak meg, amelynek kidolgozott előzménysztorija a 2030-as évek közepén indul; a játék időszaka pedig a 2060-70-80-as évek.

Vezető tanácsadó Pásztor Balázs aka Nosfi top3-as társasjáték-szakember, a Kicktester alapító-vezetője. Crowdfunding-tanácsadó Horváth Balázs, a heavyeuro-társasjátékok nemzetközi sztárkiadója, a magyar gyökerű Mindclash Games korábbi vezető munkatársa.

A játékot fejlesztő humanista, technoid kreatív-fejlesztő kollektíva rövid neve Futuremapcol. Alapítója és vezetője Tasi Csaba pénzügyi szakember és zenész, illetve Zubor Tamás szerkesztő-újságíró és kommunikációs szakember. Alapító tagja még Deák Anikó dizájner-grafikus és arculattervező, Galambos Péter szerkesztő-újságíró, Harmati Henrik kereskedelmi szakember és grafikus, Hohmann Ádám aka Homen zenei producer és programozó, valamint Légrádi Zoltán aka Zoidberg/Noiseberg zenész, mérnök-szakfordító és újságíró. Kiterjedt szakmai-baráti kollektíváikkal a játékfejlesztés mellett Vol.ca néven online-zenegyűjtemény-alkalmazást, játékasztalt és még jó néhány konceptuális és tudományos megalapozottságú, de piaci alapú projektet terveztek meg, amelyeket a Terra Sanitas kiadásával párhuzamosan kezdenek el megvalósítani.

Termékinnovációk

  • A környezetvédelem kérdései az emberi szabadság és természet, a versengés köré építve.
  • Adaptív döntési mechanizmusok komplex gazdasági-társadalmi rendszerek menedzselésére gamifikációs eljárással kidolgozva.
  • Egymással versengve, de közös és egyenrangú célokért egy világméretű program ügynökségeinek irányítása.
  • Felvenni a harcot a felmelegedéssel, a hulladéktermeléssel, a biodiverzitás csökkenésével, az édesvízkészlet fogyásával, kezelni a katasztrófák és válságok következményeit és közben fenntartani és fokozni a technológiai fejlődést.
  • Humanisztikus, és ugrásszerű fejlődést szorgalmazó, technomaximalista, de organikus alapállás képviselete és erősítése a bűntudatkeltő, megbélyegző, regresszív narratívával szemben.
  • Egyetemi szintű környezet-gazdaságtani oktatásban használt szimuláció, mely már nem végleges formájában is meggyőzően képezi le a valóságot.

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.