Az Amazon új robotja, a Vulcan, forradalmasíthatja a raktári logisztikát: érzékeli a tapintást, és képes önállóan felismerni, megfogni, majd mozgatni a raktárakban található tárgyak közel háromnegyedét. A technológia új szintre emeli az automatizálást - és kérdéseket vet fel az emberi munka jövőjével kapcsolatban.
A Vulcan egy két részből álló robotkar végén elhelyezett pálcával dolgozik, amelyben egy tárgyfelismerő kamera és egy vákuumos tapadókorong kapott helyet. Ez a szerkezet lehetővé teszi, hogy a robot benyúljon a tárolódobozokba, mozgatni tudja a benne lévő termékeket, és azonosítsa a keresett tárgyat. A tapadókorong segítségével az eszköz a megfelelő erővel húzza elő az elemeket, majd egy szállítószalagként működő markoló továbbítja azokat a kívánt helyre.
Az érzékelési technológia révén Vulcan képes meghatározni a tárgyak méretét, sűrűségét, és az ezekhez szükséges fogási erőt. Ha nem tud megbirkózni egy feladattal, képes emberi segítséget kérni - egy új szintre emelve az ember-gép együttműködést.
A Vulcan folyamatosan tanul: minden egyes interakció során adatokat gyűjt a tárgyakról, és ezeket felhasználva fejleszti saját viselkedését. Ez a képesség kiemeli más robotok közül, melyek gyakran nem tudják megfelelően megkülönböztetni a törékeny és strapabíró tárgyakat - vagy összezúzzák azokat, vagy nem képesek megfogni.
Jelenleg a Vulcan prototípusai az Amazon raktáraiban Spokane-ben (Washington állam) és Hamburgban (Németország) működnek.
Az Amazon 12 év alatt több mint 750.000 robotot telepített világszerte működő raktáraiba - ezzel szinte megegyezik a cég 1 millió emberből álló munkaerejével. A Vulcan technológiája ugyanakkor jelentős ugrást jelent: a tapintás alapú érzékelés, amely eddig főként a humanoid robotikában volt elérhetetlen cél, most már ipari környezetben is megvalósul.
Az Amazon hivatalos álláspontja szerint a Vulcan célja nem az emberi munka kiszorítása, hanem az ergonómiai terhelés csökkentése - például nem kell többé létrára mászni vagy nehezen elérhető helyekről emelni termékeket. A cég új munkakörök létrehozását is ígéri, mint például robotikai felügyelők, akik a gépek működését ellenőrzik.
Ugyanakkor egy belső dokumentum - amely a Business Insider birtokába került - szerint az Amazon hosszú távú célja, hogy a robotok segítségével csökkentse az emberi munkaerő iránti igényt, és ezzel évente akár 10 milliárd dollárt is megtakarítson 2030-ig.
A Vulcan megjelenése új korszakot nyit az automatizálásban. Az ipari robotika már nemcsak gyorsabb és pontosabb, hanem érzékenyebb és intelligensebb is lett. Míg a fejlesztők és mérnökök a robotika új lehetőségeit ünneplik, addig a munkaerőpiac egyre élesebb kérdésekkel szembesül: hogyan fog kinézni a jövő munkahelye, ha már nemcsak a fizikai erőt, hanem az érzékelést is robotok végzik el?