Hirdetés
. Hirdetés

Letölthető az új flashkiller, a Silverlight 3.0

|

A Microsoft bemutatta a Silverlight 3.0-t, ami újításainak köszönhetően akár vállalati környezetben is az Adobe Flash valódi vetélytársa lehet.

Hirdetés

A Silverlight webes megjelenítő platform első kiadása inkább egy belső teszt véletlen kiszivárgásának tűnt, de a 2.0 már használható webes plattform volt - utóbbit a Computerworld hetilap 2009/11. számában mutattuk be, a cikk e-lap szolgáltatásunkból ingyenesen elérhető. A Silverlight 3.0-s változatának bétáját márciusban mutatkozott be a MIX09 konferencián, a keretrendszer végleges formáját pedig a múlt hét végén tették közzé.

 

silverlight3.jpg


A Microsoft .NET funkcióira épülő új Silverlight a hagyományoknak megfelelően Windows és Mac alá telepíthető, a linuxos változatot önkéntesek fejlesztik Moonlight néven.

Potenciális kihívó
A Microsoft keretrendszerével kapcsolatban eddig is felmerült a kérdés: ha már hosszú évek óta itt van a kiforrott Flash a maga óriási fejlesztői táborával, akkor mi vehetne rá bárkit is, hogy Silverlightban fejlesszen, vagy Silverlight böngészőbővítményt telepítsen? A válasz lényege már régóta az, hogy Microsoft-platformról van szó, így elgondolásai a Microsoft elgondolásait követik. Aki eddig nem tanult Flash-t, most majd Silverlightot tanul - a fejlesztés amúgy is rohamtempóban halad, és egy Windows-frissítés kérdése, hogy hirtelen mikor lesz magasabb a Silverlight kliensoldali támogatása.

A Microsoft szerint a rendszer előnye a konkurens technológiákkal szemben, hogy a Silverlight a megjelenítési és logikai réteget teljesen elválasztja. Már a 2.0 változatban is nagy újdonság volt, hogy a programkódot tetszőleges .NET nyelven fejleszthetjük, a rendszer kliense mindenképpen egy DLL-XAML csomagot rak ki végeredményként; mindeközben a designerek bátran szerkeszthetik maguknak a megjelenést bármilyen XAML-t támogató platformban, ami mögé a fejlesztők tetszőleges kódot írhatnak. Emellett viszont nagy várakozás előzte meg a 3.0-s megoldást, mert alapvető keretrendszer-hibák vártak javításra, és fél tucat szoftverkomponenst kellett telepíteni egy egyszerűbb alkalmazás készítéséhez is.

A valódi 2.0
A Silverlight 2.0 sokak szerint megmaradhatott volna eredeti nevén (Silverlight 1.1), de a 3.0-s változat az első benyomások alapján megérdemli ezt a verziószámot is. A többféle komponens külön telepítésére és futtatására többé nincs szükség - vagyis a Silverlight böngészőtől és internetkapcsolattól függetlenül futhat -, ezen kívül szembetűnő újítás, hogy a 3.0-s verzió lehetőséget nyújt az elemek közvetlen összekapcsolására, ami az üzleti alkalmazásokhoz vagy adatbázisokhoz való kapcsolódással együtt lerakja az üzleti felhasználás alapjait is.

A médiaplatform 3D- vagy multitouch-támogatása mellett a fejlesztők számára egyre vonzóbbak lehet .NET környezet előnyei, és a jelenlegi slágertémát, a Chrome OS vagy a Gazelle kapcsán kiélesedő Microsoft-Google versenyt is különleges megvilágításba helyezi a MS szemléletváltása az operációs rendszer és a böngésző kapcsolatát illetően. Különösen, ha figyelembe vesszük a Silverlight és az ugyancsak "webesedő" Office közös lehetőségeit. Az (internet)felhasználók körében egyelőre sokkal elterjedtebb a Flash, ám valószínű, hogy a Silverlight új verziója sokat farag majd a Microsoft hátrányán.

Silverlight 3.0 ismeretek online oktatásban
A NetAcademia tavaly ősszel indította el a tantermi képzés mellett online részvételi lehetőséget is kínáló IT Factory-t. A hálózatbiztonsági és a .NET fejlesztői tanfolyamokon több százan vettek részt. Az IT Factory nyári kínálatában a fejlesztők most megismerkedhetnek az új Silverlight 3.0 keretrendszerrel, a 3×8 órás Silverlight-tanfolyam résztvevői pedig az alkalmazásfejlesztés lépései és főbb területei, illetve a médiaképességek megismerése mellett elkészítenek egy egyszerű, alapvető szolgáltatásokkal bíró videómegosztó alkalmazást is.

A képzés online részvételt is biztosít, így szinte bárki elvégezheti, aki minimális fejlesztési ismeretekkel rendelkezik. A felzárkóztatás érdekében egy héttel az oktatás előtt ingyenes C# felkészítő tanfolyamon lehet átvenni az alapismereteket. Az IT Factory másik 24 órás nyári tanfolyama a titkosítók és a titokfejtők küzdelmét mutatja be, és a résztvevők a kriptográfia matematikai hátterébe is betekintést nyerhetnek, azonban a tanfolyam elvégzéséhez a középiskolai matematikai ismereteken kívül nincs szükség előképzettségre. A képzések két-két alkalommal indulnak el a nyár folyamán, a NetAcademia diákoknak féláron biztosítja a részvételt.

A cikk a Computerworld oldalán jelent meg.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.