A mesterséges intelligencia fejlődése csak akkor nyer valódi jelentőséget, ha az széles társadalmi és gazdasági hasznot teremt - hangsúlyozta Jakab Roland, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat vezérigazgatója az AI Symposium 2025 szombati zárórendezvényén a budapesti Várkert Bazárban. A háromnapos nemzetközi konferencián a világ mesterséges intelligencia-kutatásának legjelentősebb képviselői vettek részt, hogy közösen gondolkodjanak az AI technológia jövőjéről és felelős alkalmazásáról.
Jakab Roland bejelentette: a HUN-REN keretében megalakult a HUNRENTECH, egy új technológiai transzfervállalat, amelynek küldetése a tudományos eredmények gyakorlati alkalmazásának elősegítése. A cél, hogy az egyetemi és kutatói szférában született innovációk valódi ipari termékekké és szolgáltatásokká váljanak. A cég olyan globális ipari partnerekkel dolgozik együtt, mint a Bosch, az Ericsson, a Continental és a Nokia, biztosítva, hogy az AI-fejlesztések gyakorlati hasznosítása valós üzleti háttérrel párosuljon.
A szimpózium keretében stratégiai együttműködési megállapodást írtak alá a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel (BME). Ez a partnerség kulcsszerepet játszik abban, hogy a mesterséges intelligencia-kutatás továbbra is tudományosan megalapozott és a fiatal generációkat aktívan bevonó módon folytatódhasson - emelte ki Jakab.
A szimpózium sikere és az egyértelmű igények hatására a HUN-REN elhatározta, hogy évente megszervezi ezt a globális szakmai párbeszédet, ezzel rendszeres találkozási pontot kínálva a mesterséges intelligencia vezető kutatóinak és ipari szereplőinek.
Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke rámutatott: a szimpózium egyik legnagyobb hozadéka a konszenzus volt arról, hogy az AI nem önmagáért fejlődik, hanem akkor válik értékessé, ha az tudományos, gazdasági és társadalmi célokat szolgál. Ennek jegyében a HUN-REN már be is jelentette következő nagyszabású eseményét: 2025. szeptember 17-19. között Budapesten egészséges életmódról és életminőségről szóló szimpóziumot szervez.
A konferencián felszólalt Luke Ong, a szingapúri Nanyang Technological University alelnöke is, aki kiemelte: a HUN-REN és az NTU közötti együttműködés kiváló alapot teremt jövőbeli, közös kutatási projektekhez. Ong szerint különösen értékes volt, hogy olyan partnereket ismerhettek meg Budapesten, akik hasonló felelősségtudattal és elkötelezettséggel viszonyulnak a mesterséges intelligencia társadalmi hasznosításához.