Hirdetés
. Hirdetés

Már itt is van a világ első kiborgszámítógépe

|

A CL1 megjelenése új kategóriát hoz létre a számítástechnikában.

Hirdetés

2025 új korszakot nyitott a számítástechnika történetében: a világ első biológiai-szintetikus számítógépe, amely valódi emberi neuronokat integrál szilíciumalapú hardverrel, már elérhető a piacon.

A CL1 névre keresztelt rendszer a Melbourne-i székhelyű Cortical Labs fejlesztése, és a cég szerint ez az első "kódolható biológiai számítógép", amely kereskedelmi forgalomban is megvásárolható. A cipősdoboz méretű készülék elsősorban orvosi kutatásokhoz, például neurológiai betegségek modellezéséhez és gyógyszerkutatáshoz kínál forradalmi lehetőségeket.

A CL1 szívében egy tápanyagokban gazdag közeg található, amelyben emberi idegsejtek (neuronok) nőnek és kapcsolódnak egy szilíciumalapú hardverhez. Ez a chip elektromos impulzusokat küld a sejtekhez, és onnan vissza, tanulási folyamatokat generálva - hasonló módon, ahogyan az emberi agy dolgozza fel az információt.

A Cortical Labs korábbi prototípusa, a DishBrain, már képes volt megtanulni a Pong nevű klasszikus videojáték irányítását, kizárólag az emberi sejtek visszacsatolásán alapuló impulzusfeldolgozással.

"A perfúziós rendszer valóságos életfenntartó rendszerként működik: szabályozza a hőmérsékletet, keveri a gázokat, szűri a salakanyagokat és keringeti a folyadékot" - magyarázta Brett Kagan, a Cortical Labs tudományos igazgatója.

A rendszer meglepően alacsony energiafogyasztású - csupán néhány wattot igényel - és a neuronokat akár hat hónapon át is életben tudja tartani.

Hirdetés

A CL1 célja nem az, hogy teljes agyat szimuláljon, hanem hogy egy olyan modellt biztosítson, amely a lehető legkevesebb sejttel reprezentálja az agy viselkedését. Ezáltal a kutatók jobban megérthetik, hogyan tanul az agy, és miért olyan nehéz hatékony kezeléseket találni neurológiai és pszichiátriai betegségekre.

"Az ilyen betegségek gyógyszerkísérletei gyakran megbuknak, mert az agy viselkedése rendkívül árnyalt. A CL1 viszont lehetővé teszi, hogy ezeket a finom eltéréseket valós idejű kísérletek során figyeljük meg" - tette hozzá Kagan.

Az új technológia természetesen etikai kérdéseket is felvet, mivel élő emberi sejteket használ számítástechnikai célokra. Bár a CL1 és elődei még távol állnak egy emberi agy komplexitásától, egyes tudósok aggodalmukat fejezték ki a "szintetikus biológiai intelligencia" jövőbeli potenciáljával kapcsolatban.

"Jelenleg ezek az aggodalmak alaptalannak tűnnek. A legnagyobb hibát akkor követnénk el, ha kihagynánk a lehetőséget, hogy egy ilyen rendszerrel gyógyíthatóvá váljanak az agyat érintő betegségek" - mondta Silvia Velasco, az ausztráliai Murdoch Gyermekegészségügyi Kutatóintézet őssejtkutatója.

Ugyanakkor hangsúlyozta: fontos előre gondolkodni és figyelemmel kísérni azokat az etikai és társadalmi kérdéseket, amelyeket a technológia felvethet.

A CL1 számítógépet körülbelül 35.000 dolláros áron lehet majd megvásárolni, és a széles körű elérhetőségét 2025 végére ígéri a gyártó. Mivel a működtetéshez speciális laboratóriumi feltételek szükségesek, a Cortical Labs távoli, felhőalapú számítási lehetőséget is kínál azoknak, akik nem rendelkeznek megfelelő infrastruktúrával.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.