A bejelentés szerint az e& vállalatcsoporttal és a Mubadala Investment Companyval kötött partnerségek célja, hogy előmozdítsák a két ország közötti gazdasági kapcsolatokat és a magyarországi, valamint nemzetközi együttműködéseket a távközlési infrastruktúra és digitalizáció, valamint a technológiai befektetések területén.
A megállapodás szerint a 4iG Csoport és az e& együttműködik olyan tenger alatti adatkapcsolati projektek tervezésében, kivitelezésében és működtetésében, amelyek elsődlegesen a Közel-Kelet, Észak-Afrika és Európa közötti digitális összeköttetést célozzák. A partnerség az e& globális távközlési szaktudását ötvözi a 4iG Csoport nyugat-balkáni régióban betöltött meghatározó szerepével, valamint a magyar vállalat évtizedes tapasztalatával a szárazföldi tranzit infrastruktúrák kiépítésében.
Az előzetes megállapodás magában foglalja egy albániai adatközpont közös fejlesztésének tervét a tenger alatti adatforgalom támogatása érdekében, továbbá potenciális digitális infrastruktúra-projektek megvalósítását Magyarországon az e& és PPF Telecomon partnerségében. A fejlesztéseken túl a megállapodás további digitális infrastruktúra-fejlesztési kezdeményezéseket és együttműködési lehetőségeket is tartalmaz.
Az együttműködés az e& globális tapasztalatait és hálózatfejlesztési szakértelmét ötvözi a 4iG Group regionális jelenlétével, és megalapozza új, határokon átnyúló digitális projektek indítását.
A Mubadala Investment Companyval aláírt megállapodás potenciális tőkepiaci, akvizíciós és befektetési együttműködéseket készít elő, kiemelten a magyarországi, és a nyugat-balkáni régió kulcsfontosságú gazdasági szektoraira.
A társaság több mint 330 milliárd amerikai dollár értékű globális befektetési portfóliót kezel, és meghatározó szereplő az űriparban, a digitális infrastruktúra fejlesztésében, valamint a technológiai innováció nemzetközi területein.
Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke szerint a bejelentett együttműködések támogatják a vállalat hazai és nemzetközi növekedési stratégiáját, és új lehetőségeket nyitnak a magyarországi, a közel-keleti, az észak-afrikai, valamint a nyugat-balkáni piacokon egyaránt.
Mindemellett a 4iG űripari leánycége, a 4iG Űr- és Védelmi Technológiák Zrt. az EDGE Grouppal az idén áprilisában elindított stratégiai partnerség kiterjesztéseként három megállapodást írt alá csütörtökön.
Az első, átfogó technológiai partnerség célja a legkorszerűbb védelmi és űripari technológiák közös fejlesztése és piaci lehetőségek azonosítása az UAS, C-UAS és űripari megoldások területén. A felek az infrastruktúra-fejlesztéstől a közös forgalmazáson és termékértékesítésen át a két vállalat közötti technológia- és tudástranszferig vizsgálják az együttműködés lehetőségeit.
A második megállapodás kiterjed két csúcstechnológiát képviselő védelmi rendszer - a SkyKnight légvédelmi rakétarendszer és a SHADOW cirkáló fegyverrendszerek - magyarországi továbbfejlesztési és gyártási lehetőségeire, valamint a potenciális értékesítési csatornák meghatározására. A megállapodás része továbbá egy esetleges közös vállalat létrehozásának lehetősége is - ismertették.
A pilóta nélküli forgalomirányítás, a drónmenedzsment és az légtérforgalom-koordináció területét lefedő harmadik megállapodás az EDGE által fejlesztett VEGA (Unmanned Traffic Management) és ORION (Drone Fleet Management) irányítási rendszerek továbbfejlesztését, európai szabványokhoz igazítását, magyarországi adaptálását és az európai értékesítési lehetőségek azonosítását foglalja magában.
A 4iG SDT és az EDGE közötti partnerség célja, hogy a vállalatok olyan közös exportképes fejlesztéseket hozzanak létre, amelyek megfelelnek a NATO-tagországok technológiai és biztonságpolitikai elvárásainak.