A brit védelmi minisztérium közlése szerint első alkalommal hajtottak végre nagyszabású éles tesztet az RFDEW (Radio Frequency Directed Energy Weapon) nevű, irányított rádiófrekvenciás energiafegyverrel, melyet Nyugat-Wales térségében próbáltak ki.
A rendszer példátlan hatékonysággal működött: két drónraj - több mint száz drón - egyidejű követését, célba vételét és semlegesítését végezte el szinte azonnal. A fegyver nagyfrekvenciás rádióhullámokkal károsítja a célpontok elektronikai rendszereit, így azok működésképtelenné válnak, lezuhannak, vagy teljesen elvesztik irányíthatóságukat.
Az ukrajnai háborús tapasztalatok is megerősítik, hogy a drónok - különösen a tömegesen bevetett drónrajok - egyre nagyobb kihívást jelentenek a hagyományos légvédelmi rendszerek számára. A brit katonai hírszerzés adatai szerint 2023-ban több mint 18 ezer támadó drónt kellett az ukrán hadseregnek semlegesítenie.
Az RFDEW különösen költséghatékony megoldásnak ígérkezik: egyetlen bevetés csupán 10 pennybe (körülbelül 48 forintba) kerül, szemben a több millió fontos hagyományos légvédelmi rakétákkal. Hatótávolsága jelenleg egy kilométer, de a fejlesztések célja a hatósugár növelése.
A brit védelmi minisztérium nemcsak rádiófrekvenciás technológiával, hanem lézerfegyverekkel is komolyan foglalkozik. Decemberben sikeresen tesztelték a nagyenergiájú, infravörös sugarat kibocsátó lézerfegyvert, amely minden tesztdrón ellen 100%-os találati arányt ért el. A fegyvert egy páncélozott járműről irányították, és precízen célba vette az elindított légi célokat.
Nem sokkal korábban a Királyi Légierő (RAF) is beszámolt egy repülőgépekre szerelhető rakétaelhárító lézerrendszer sikeres teszteléséről.
A legambiciózusabb projekt a DragonFire elnevezésű, lézertechnológián alapuló fegyverrendszer, amelyet a tervek szerint már 2027-ben hadrendbe állíthatnak a brit haditengerészet egységein - öt évvel a korábban tervezett dátum előtt.
A DragonFire egy-egy bevetésének költsége mindössze tíz font (nagyjából 4800 forint), így a több millió fontos rakéták helyett a brit hadsereg hatékony és gazdaságos alternatívát kap légi fenyegetések elhárítására.
A rádióhullámokkal és lézerekkel működő új generációs fegyverek forradalmasíthatják a hadviselés szabályait - nemcsak technológiai áttörést, de pénzügyi fenntarthatóságot is kínálva a jövő hadseregeinek.