A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) egymilliárd forintos beruházással erősíti Magyarország szerepét a műhold alapú kvantumkommunikáció területén.
A QCIHungary projekt részeként a Műegyetem egy kvantumképes optikai földi állomást vásárol az osztrák Quantum Technology Laboratories GmbH (qtlabs) vállalattól, mely lehetővé teszi, hogy kvantumkulcsszétosztási kísérletek végezzen kvantumkommunikációs műholdakkal, biztosítva ezzel Magyarország jelenlétét a kiberbiztonsági technológiák következő generációjában.
A kvantumkulcsszétosztás (quantum key distribution, QKD) egy olyan új technológia, amely a kvantumfizika törvényeit használja ki a titkosításhoz használt kriptográfiai kulcsok biztonságos továbbítására.
A hagyományos titkosítási módszerekkel ellentétben a QKD a matematikai problémák bonyolultságán alapuló biztonság helyett a fizika alapvető törvényszerűségein alapuló védelmet nyújt, így a kvantumszámítógépek által jelentett jövőbeli fenyegetések elleni védekezés hatékony eszközének tekintik.
A beruházás utat nyit Magyarország számára a kvantumkommunikációs műholdakat használó rendszerekhez való csatlakozáshoz. A QCIHungary projekt célja egy biztonságos kvantumkommunikációs gerinchálózat kiépítése Magyarországon.
Az Európai Kvantumkommunikációs Infrastruktúra (EuroQCI) kezdeményezéshez hozzájáruló hazai projekt a Pro-M Zrt., a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont konzorciumi együttműködése révén valósul meg.