Hirdetés
. Hirdetés

Ezt teheti, ha kötelező munka- és környezetvédelmi vizsgálatokat kell elvégeztetnie

|

A biztonságos munkakörnyezethez és fenntarthatósághoz járulnak hozzá a vizsgálólaborok.

Hirdetés

Ahhoz, hogy a hazánkban működő vállalatok, munkahelyek a lehető legbiztonságosabban, a legtisztább környezeteben és fenntartható módon működjenek, számos szabálynak kell megfelelniük. A munkavédelem és környezetvédelem terén számos törvényi előírás van érvényben Magyarországon. Ezen előírásoknak való megfeleléshez gyakran laboratóriumi vizsgálatokra van szükség, például a munkahelyi zaj- vagy porkoncentráció méréséhez vagy a szennyvíz- és levegőminőség ellenőrzéséhez.

"A munka- és környezetvédelmi laboratóriumok által végzett vizsgálatok révén az üzemeltetők meggyőződhetnek arról, hogy a munkahelyek biztonságosak és egészségesek. Ez segíti a munkavállalók egészségének és biztonságának védelmét. Az ipari tevékenységek által kibocsátott szennyező anyagok és hulladékok jelentős környezeti kockázatot jelentenek. A munka- és környezetvédelmi laboratóriumok által végzett vizsgálatok segítenek a szennyezés szintjének mérésében, azok forrásainak azonosításában, valamint azok csökkentésének és ellenőrzésének meghatározásában" - mondta Megyeri István, a DEKRA Akademie Kft. vizsgáló laboratórium vezetője. A vállalat partnerei között megtalálhatóak kisvállalkozások, nagyobb KKV-k, multinacionális cégekig - a járműipartól kezdve szinte a mezőgazdaságig bezárólag minden területen.

Hirdetés

Megyeri István arra hívta fel a figyelmet, ha egy vállalat olyan tevékenységet folytat, ami a környezet terhelésével, szennyezéssel jár, akkor azt a vállalkozást nyilvántartásba kell venni, s tevékenységétől függően különféle bejelentési kötelezettségek terhelik. Ugyancsak kormányrendelet szabályozza a hulladékbevallást és az ahhoz szükséges nyilvántartást: ilyen kötelezettsége van annak a vállalkozásnak, amelynek telephelyén az adott évben több, mint 200 kilogramm veszélyes hulladék, több, mint 2000 kilogramm nem veszélyes hulladék, illetve több, mint 5000 kilogramm építési bontási hulladék keletkezik.

"Ezeket a speciális méréseket, adatszolgáltatásokat a legritkább eseteben tudják elvégezni maguk a cégek, ráadásul az ügyintézéssel járó adminisztráció is meglehetősen hosszadalmas, ezért tapasztalataink szerint a törvény bejelentési, fizetési vagy mérési előírások teljesítéshez jellemzően külső szakérőket kérnek fel. Nálunk egy külön erre szakosodott, a Nemzeti Akkreditáló Hatóság (NAH) által akkreditált vizsgálólaboratórium segíti, hogy az ipari termelőüzemek a biztonságuk érdekében idejében megoldják a gépek és berendezések rendszeres felülvizsgálatát, de akár komplex kockázatelemzéseket, munkahelyi-, környezetvédelmi méréseket, vizsgálatokat is végzünk" - hangsúlyozta Megyeri István.

Nemcsak a hulladék, a légszennyezés vagy károsanyag-kibocsátás terhelheti a környezetet, de a munkavégzés közben keletkező zaj is közvetlen hatást gyakorol mind a munkát végző, mind pedig a környezetükben tartózkodó emberekre, ami akár hallást károsító mértékű is lehet. Épp ezért a munkavállalók védelme érdekében további jogszabályok határozzák meg a munkahelyek zajterhelés különböző értékhatárait, amelyeket szintén speciális mérésekkel kell igazolni, de hasonlóképp jogszabály rögzíti a munkahigiéniás vizsgálatokat kötelező elvégzését is.
A mérések során nyert adatok értékelését a DEKRA vizsgáló laboratórium a Magyar Mérnöki Kamara és a Budapest Főváros Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály által bejegyzett szakértői engedéllyel rendelkező munkatársai végzik.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.