Hirdetés
. Hirdetés

Hová menekülnek az elnökválasztásról szóló álhírek?

|

Miután a Facebook elkezdte letiltani az amerikai választási csalásokkal kapcsolatos összeesküvés-elméleteket, a felhergelt közönség újabb platformokat keresett magának.

Hirdetés

Egy ideig nagyon szoros küzdelem volt a republikánus Donald J. Trump és a demokrata Joe Biden között az amerikai elnökválasztáson, de mostanra eldőlt, hogy Biden lesz az Egyesült Államok 46. elnöke. Trump azonban többször is kiáltott - egyelőre minden bizonyíték nélkül - választási csalást, melyet támogatói átvettek, és egy adag összeesküvés-elmélet kíséretében tovább terjesztettek. Ha pedig jönnek az efféle üzenetek tiltásai és korlátozásai, mindig van hová menekülni.

Hirdetés

A nagyobb közösségi oldalak, például a Facebook már elkezdték letiltani az ilyen álhíreket terjesztő csoportokat, így azok most olyan platformokon találtak otthont, mint a Discord vagy a Parler, ahol sokkal kevésbé szigorúak a közösségi irányelvek.

Az álhírek és kamuprofilok az előző elnökválasztás folyamán is hatalmas problémát jelentettek, ezért a közösségi oldalak üzemeltetői már jó előre felkészültek ezek szankcionálására. Ennek többek között rengeteg, jórészt Trumpot támogató összeesküvés-elméletet terjesztő oldal látta kárát. A demokrata jelölt győzelmét elfogadni képtelen emberek tömegei azonban megtalálják a módot hangjuk hallatására.

"Trump elnöknek van elég szavazata, de a demokraták, a tech nagyvállalatok és a Fake News média megpróbálja ellopni ezt a választást. Nem hagyhatjuk, hogy ez megtörténjen. Ez a legnagyobb választási csalás Amerika történelmében... állítsuk meg a lopást."

Ezeket a sorokat Marjorie Taylor Greene ismert QAnon-támogató írta a Parleren, melyen mostanra 16 ezer követője van. A QAnon nagy vonalakban olyan összeesküvés-elmélet mozgalom, akik szerint Donald Trump egy sátánista, pedofil háttérhatalom ellen küzd, melynek többek között az előző négy amerikai elnök is tagja. A @StopTheSteal (állítsuk meg a lopást) mozgalommá vált, melyet azonban a nagyobb közösségi platformok eltávolítanak felületeikről, így került képbe a Parler.

Miután száműzték őket a Facebookról, itt találtak ugyanis menedéket azok a csoportok, amelyek továbbra is bizonyítékok nélkül harsognak választási csalást. A Parler arról híres, hogy semmit nem szankcionál, ami nem ütközik konkrétan törvénybe. Ennek következtében a gyűlöletbeszédtől kezdve az összeesküvés-elméleteken keresztül egészen a nyíltan kimondott holokauszt-tagadásig minden megtalálható felületén. A cég képviselője a The Verge megkeresésére elmondta, hogy a félrevezető információk terjesztői csak saját magukat járatják le, és ők bíznak az általuk kialakított rendszerben, a kívülállók véleménye miatt pedig nem aggódnak.

A másik népszerű oldal a főként videójáték közbeni kommunikációra létrehozott Discord, amely mostanra sokkal kiterjedtebb célt szolgál. Itt bárki létrehozhat olyan szervert, amelyben különböző chat-szobákat készíthet. Mostanában ezen a platformon is egyre gyakrabban üti fel a fejét a @StopTheSteal mozgalom. A Discord képviselője úgy nyilatkozott a jelenségről, hogy szerintük egyelőre semmilyen szabálysértés nem történt az említett szervereken, de amint úgy látják, hogy a közösségi irányelveket megszegik, azonnal szankcionálják majd őket.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.