Hirdetés
. Hirdetés

Ismeretlen űrbaktériumok a kínai űrállomáson - veszélyeztethetik az űrhajósokat

|

Az űrbéli mikrobiom kutatása kulcsfontosságúvá válik az emberiség jövőbeli űrkutatási törekvéseihez - legyen szó holdbázisról, marsi misszióról vagy hosszú távú űrutazásról.

Hirdetés

Kína Tiangong űrállomásán olyan új baktériumtörzset azonosítottak, amelyet korábban soha nem figyeltek meg a Földön. A felfedezés a Shenzhou-15 űrhajósainak 2023 májusában végzett mintagyűjtéséből származik, és komoly figyelmet keltett a tudományos közösségben - nemcsak a mikrobiológiai érdekesség, hanem az űrhajósok egészségének esetleges kockázatai miatt is.

A Niallia tiangongensis névre keresztelt baktériumot a China Space Station Habitation Area Microbiome Programme keretében gyűjtött mintákból azonosították, és felfedezését a rangos International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology folyóiratban publikálták. A kutatás mögött a Shenzhou Space Biotechnology Group és a Beijing Institute of Spacecraft System Engineering szakemberei állnak.

A mikroorganizmus az eddig ismert földi baktérium, a Niallia circulans közeli rokona, amely jellemzően a talajban és szennyvízben fordul elő. Az új törzs azonban több mutáción is átesett, amelyek a mikrogravitációs környezethez való alkalmazkodást tükrözik.

A Niallia tiangongensis egyedülálló képességet mutat a zselatin hidrolízisére, ami arra utal, hogy a zselatint szubsztrátként képes felhasználni tápanyag-korlátozott környezetben - ez különösen előnyös lehet olyan környezetekben, mint amilyen az űrállomás beltere is. Emellett olyan védelmi mechanizmust is kialakított, amely segíti túlélését a szélsőséges űrkörnyezeti viszonyok között, például sugárzással vagy oxigénhiánnyal szemben.

Hirdetés

A kutatók szerint ezek a tulajdonságok arra utalnak, hogy a baktérium aktívan alkalmazkodott az űrbeli körülményekhez, és ez értékes információkat szolgáltathat az élőlények űrbeli evolúciójának megértéséhez.

A jelenlegi adatok alapján nem egyértelmű, hogy a baktérium veszélyt jelent-e az űrhajósok egészségére. Bár a Niallia tiangongensis közeli rokonai többnyire ártalmatlanok, egyes változataikról ismert, hogy szepszist okozhatnak legyengült immunrendszerű betegeknél. A zselatinlebontó képesség további aggodalomra adhat okot, mivel ez hatással lehet az emberi szervezetre vagy az űrállomás fedélzeti rendszereire is.

Nem ez az első alkalom, hogy űrben szokatlan baktériumtörzseket fedeznek fel: a NASA kutatói tavaly 13 mutálódott baktériumtörzset azonosítottak a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), amelyek közül több antibiotikum-rezisztenssé vált. Az amerikai űrügynökség szerint minden olyan mikroorganizmus, amelyet az űrkörnyezetbe juttatnak, kénytelen alkalmazkodni a túléléshez - és ennek következményei lehetnek az egészségre nézve is.

Az új kínai felfedezés tehát egy fontos láncszem lehet abban a kutatási irányban, amely a mikroorganizmusok űrbéli evolúcióját és az emberi életre gyakorolt hatását vizsgálja.

A kutatók kiemelik: a jövő hosszú távú űrmisszióinak sikeressége azon múlik, hogy mennyire értjük meg az űrkörnyezetben jelenlévő mikroorganizmusokat, és képesek vagyunk-e hatékonyan védekezni ellenük.

"Az űrbeli küldetések során a mikroorganizmusok viselkedésének megértése elengedhetetlen az űrhajósok egészségének védelméhez és az űreszközök zavartalan működésének fenntartásához" - írják a kutatók a tanulmányukban.

Végül is, a Niallia tiangongensis felfedezése nemcsak egy tudományos szenzáció, hanem figyelmeztetés is: az űr nem steril, és a mikroorganizmusok éppúgy utaznak velünk, mint az eszközeink.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.