Az Egyesült Államok a valaha volt legérzékenyebb katonai űrhírszerzési információit osztja meg szövetségeseivel - köztük az Egyesült Királysággal - a The Times brit napilap szerint. A brit, kanadai, ausztrál, új-zélandi és amerikai hírszerző ügynökségek szövetségét alkotó Five Eyes tagjai most először férhetnek hozzá a Pentagon egyik legszigorúbban őrzött űrhadviselési egységének, a Space Delta 9-nek az adataihoz.
A The Times szerint a Space Delta 9 műveleteit eddig kizárólag szigorúan titkos amerikai biztonsági engedéllyel rendelkező személyek ismerhették. Most azonban brit katonai vezetők személyesen is jelen lehettek a coloradoi bázison, ahol az egység az USA orbitális hadviselésre való felkészülését koordinálja. Az ausztrál, új-zélandi és kanadai vezetők is megkapták a legmagasabb szintű hozzáférést a titkos űrhadászati információkhoz.
Sokan "történelminek" nevezték a lépést. A Space Delta 9 parancsnoka, Ramsey Horn ezredes pedig úgy nyilatkozott:
"Fel kell készülnünk egy olyan harcra, amit senki sem akar megvívni. Most minden eddiginél jobban készen állunk az űrbeli konfliktusokra."
Az amerikai lépést állítólag az motiválta, hogy Kína és Oroszország új űreszközöket fejleszt, köztük kettős célú (civil és katonai) műholdakat, valamint olyan orbitális rendszereket, amelyek rejtett katonai képességekkel rendelkezhetnek.
Az amerikai védelmi minisztérium szerint Kína anti-műhold fegyvereket halmoz fel, amelyek fenyegetést jelenthetnek a világűr stabilitására. Peking tagadta ezeket az állításokat, és ehelyett az USA űrhadászati militarizációját nevezte a valódi veszélynek.
Hasonló vádakat fogalmazott meg Washington Oroszországgal szemben is, amely - az amerikai hírszerzés szerint - akár titkos nukleáris képességekkel bíró anti-szatellit fegyverrendszert is kifejleszthetett. A Kreml ezeket az állításokat megalapozatlannak nevezte, és azzal vádolta az USA-t, hogy csak el akarja terelni a figyelmet saját agresszív terveiről az űrben.
Mind Kína, mind Oroszország évek óta az űr békés célú felhasználásáért emel szót, és ellenzi az űr felfegyverzését. Washington azonban a legutóbbi lépésével világossá tette, hogy nem bízik ezekben a nyilatkozatokban, és szorosabb együttműködést kezdeményez azokkal az országokkal, akikkel hírszerzési és biztonságpolitikai szövetség köti össze.
A Five Eyes együttműködés új dimenziója minden bizonnyal stratégiai fordulópontot jelenthet az űrbiztonság nemzetközi rendszere szempontjából, és a közeljövőben még több hasonló együttműködésre számíthatunk az űrversenyben érdekelt nagyhatalmak között.