Az Európai Bizottság új iránymutatásokat és egy korszerű életkorellenőrző alkalmazást mutatott be annak érdekében, hogy hatékonyabban védje a kiskorúakat az online térben. A cél, hogy a gyerekek és fiatalok biztonságosan élvezhessék a digitális világ előnyeit - például a tanulást és kapcsolattartást -, miközben csökken a káros tartalmakkal és viselkedésformákkal való találkozás kockázata.
Henna Virkkunen, a szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős uniós biztos brüsszeli sajtótájékoztatón kiemelte: az iránymutatások technológiai és szabályozási szinten is magas szintű adatvédelmet, átláthatóságot és biztonságot nyújtanak a fiatal felhasználóknak.
Az iránymutatások technológiai szempontból több fontos újítást javasolnak:
- A függőséget okozó funkciók eltávolítása, beleértve az automatikus görgetést vagy végtelen tartalomlistákat.
- Felhasználók letiltása vagy némítása mint alapjog a kiskorúak számára, ezzel biztosítva, hogy ne lehessen őket akaratuk ellenére csoportokba meghívni.
- A tartalommegosztás korlátozása, például a kiskorúak által közzétett fényképek letöltésének tiltása, megelőzendő az intim tartalmakkal való visszaélést.
Az ajánlások között szerepel az is, hogy a fiatalok alapértelmezetten privát fiókot kapjanak a közösségi platformokon, ezzel csökkentve annak esélyét, hogy idegenek kapcsolatba léphessenek velük.
Intelligens életkorellenőrzés: új EU-s applikáció
Az Európai Bizottság egy új, digitális korhatárellenőrző alkalmazást is bemutatott, amely egyszerűen és felhasználóbarát módon segíti elő az életkor igazolását például felnőtt-tartalom eléréséhez. A rendszer főbb technológiai jellemzői:
- Adatvédelmi fókusz: nem tárol semmilyen adatot arról, milyen tartalmakat tekint meg a felhasználó.
- Integrálhatóság: beépíthető nemzeti rendszerekbe, vagy különálló eszközként is alkalmazható.
- Magas megbízhatóság: az ellenőrzés pontos, mégsem tolakodó vagy diszkriminatív.
A Bizottság elvárása, hogy a technológiát elsősorban a felnőtt tartalmat közvetítő platformok és más, a kiskorúak szempontjából magas kockázatot jelentő szolgáltatások használják.
A Bizottság azonban azt is hangsúlyozta, hogy az új irányelvek nem korlátozhatják aránytalanul a gyerekek jogait és szabadságait. Az irányítás és kontroll célja az, hogy a fiatalok tudatosabban és biztonságosabban használhassák a digitális platformokat, ne pedig az, hogy túlszabályozással korlátozzák az online jelenlétüket.
Technológia az emberi jogok szolgálatában
A technológiai szektor szereplői előtt most új kihívások állnak: olyan platformarchitektúrákat, algoritmusokat és felhasználói élményt kell kialakítaniuk, amelyek nemcsak versenyképesek és hatékonyak, hanem etikusak és gyerekbarátok is.
Az Európai Bizottság kezdeményezése jól mutatja, hogy a technológia - megfelelő szabályozás mellett - képes a társadalmi jó szolgálatába állni. Az új irányelvek és életkorellenőrző eszközök bevezetése új fejezetet nyithat a gyermekek digitális védelmében Európában.