Hirdetés
. Hirdetés

A digitális világot összetartó kábelek - a jövő kihívásai és technológiai irányai

|

Szakmai előadásokkal és információs standdal várta a Pro-M Zrt. a Networkshop 2025 konferencia résztvevőit Győrben.

Hirdetés

2025. május 13-15. között rendezték meg a hazai oktatási, kutatási és közgyűjteményi informatika egyik legfontosabb éves szakmai eseményét, a Networkshop konferenciát. A több mint harmincéves múltra visszatekintő rendezvény a Magyar Felsőoktatási és Köznevelési, Kutatási és Közgyűjteményi Számítógép-hálózati Egyesület (HUNGARNET Egyesület) szervezésében idén is kiemelkedő szakmai programot kínált - a Pro-M Zrt. pedig meghatározó jelenléttel képviseltette magát.

Fejlődő közigazgatási és oktatási hálózati infrastruktúra

A Pro-M Professzionális Mobil és Hálózati Szolgáltató Zrt. Magyarország kizárólagos kormányzati célú hírközlési szolgáltatója. Feladata, hogy biztosítsa a vészhelyzeti kommunikációhoz szükséges Egységes Digitális Rádió-távközlő Rendszert (EDR) a készenléti szervek és a védelemigazgatási szervezetek számára, valamint üzemeltesse és a legmagasabb színvonalú, innovatív technológiák segítségével fejlessze a teljes közigazgatási és oktatási hálózati infrastruktúrát.

Az EDR nemcsak a készenléti szervek - például a rendőrség, mentőszolgálat, katasztrófavédelem és honvédség - számára biztosítja a zavartalan kommunikációt, hanem kiemelt szerepet tölt be Magyarország kritikus infrastruktúráinak és veszélyes üzemeinek működésében is. A TETRA technológián alapuló hálózat garantálja a gyors és megbízható információáramlást olyan helyzetekben, ahol az azonnali reagálás kulcsfontosságú.

Hirdetés

A kormányzati célú hírközlési hálózatok konszolidációja nyomán 2025. január 1-től a Pro-M Zrt. működteti:

  • a Digitális Jólét Gerinchálózatot, amely a köznevelés, szakképzés, felsőoktatás, kutatás a közgyűjtemények intézményeit szolgálja ki; valamint
  • a Nemzeti Távközlési Gerinchálózatot, amely az okmányirodák, bíróságok, önkormányzatok. minisztériumok és más állami intézmények számára nyújt stabil hírközlési kapcsolatot.

A Pro-M feladatkörével összhangban, a HUNGARNET Egyesület stratégiai partnereként támogatja a NETWORKSHOP-konferenciasorozatot.

A robbanásszerű fejlődés egyedülálló

Az NWS2025 konferencia megnyitóján Dr. Balla Ferenc, a vállalat vezérigazgatója köszöntötte a résztvevőket. Beszédében a rendezvény jelentőségét méltatva hangsúlyozta, hogy a Networkshop a hazai digitalizáció kezdeti lépéseitől végigkíséri az e területen végbement folyamatokat, a Pro-M Zrt. pedig elkötelezett a közszolgáltatások folyamatos fejlesztése mellett. Mint mondta, az infokommunikáció területének robbanásszerű fejlődése egyedülálló:

"A kilencvenes években még csak ismerkedtünk a számítógépekkel, ma pedig nehezen elképzelhető az életünk okoseszközök nélkül. Hozzátette, a hálózati konszolidáció során is kiemelt figyelmet szentelnek az oktatásra és a kutatás-fejlesztésre."

A digitális infrastruktúra láthatatlan pillérei

Vajon mindenki tudja, hogyan működik a digitális világunkat kiszolgáló fizikai és kommunikációs hálózat, valamint kik azok a szereplők, akik ennek biztonságáért, megbízhatóságáért és folytonosságáért felelősek?

A Pro-M szakmai tevékenységéről Kongó Krisztián vezérigazgató-helyettes tartott összefoglaló plenáris előadást Kábelek mögött - avagy ki tartja össze a digitális világot? címmel. Az oktatási hálózatok üzletág vezérigazgató-helyettese bemutatta, hogyan alakult át az állami informatikai szolgáltatások struktúrája a KIFÜ megszűnését követően, valamint ismertette a Pro-M Zrt. integrátori és hálózati szolgáltatói szerepköréből fakadó tapasztalatait. Az előadás a digitális közszolgáltatások koordinációjának új modellje mellett, a Társaság új kezdeményezése, az Oktatási Fórum mibenlétét is részletesen tárgyalta.

Ezt követően az egyes területek szakértői a szekció-előadásokban elemezték mélyebben a hozzájuk tartozó folyamatokat.

Mohácsi János, a Nemzetközi innováció osztály vezetője két előadásban ismertette a GN5-2 projekt keretében zajló európai hálózatfejlesztéseket, terveket, valamint az AARC TREE keretrendszer célkitűzéseit, a BluePrint architektúrának a kutatási infrastruktúrák közötti átjárhatóság növelésében játszott szerepét.

Farkas István kiemelt szakértő a HBONE gerinchálózat 2024-es műszaki fejlesztéseiről számolt be, míg Debreceni Győző, vezérigazgatói főtanácsadó a Diákháló program eredményeit mutatta be, amelynek keretében több járás oktatási intézménye jutott gigabites kapcsolathoz.

Molnár Péter, az Oktatási hálózat fejlesztés és integráció osztály vezetőjének előadása az eduID föderáció biztonsági és technológiai megújulásába nyújtott részletes betekintést.

A technológiai fejlődés új kihívásokat is hoz

A Pro-M Zrt. standjánál az érdeklődők megtudhatták, hogyan támogatja a társaság a kutatási és oktatási hálózatokat a digitális infrastruktúra fejlesztésében, és milyen szolgáltatásokat nyújt a mobil-, valamint az oktatási üzletág ügyfeleinek.

A kiállítási standon az érdeklődőket nemcsak szakmai válaszokkal várták a Pro-M munkatársai, hanem az applikációs játékban is aktívan közreműködtek. A záró plenáris ülésen a játékban résztvevők, valamint a konferenciát értékelő kérdőívet kitöltők számára 10 db ajándékcsomagot ajánlottak fel, melyek mindegyike gazdára talált a sorsoláson.

A Networkshop ezúttal is lehetőséget teremtett arra, hogy a szektor szereplői megosszák egymással tapasztalataikat, és közösen alakítsák a digitális közszolgáltatások jövőjét - ebben a munkában a Pro-M Zrt. a jövőben is kezdeményező és aktív partner kíván maradni.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.