A nők viselik a jelenlegi recesszió és a megélhetési válság fő terhét, a Covid-19 világjárvány és számos gazdasági sokk a nemek közötti szakadék megszüntetésének útjában áll - jelentette szerdán a Világgazdasági Fórum.
A WEF 2022-es globális nemek közötti egyenlőtlenségről szóló jelentésében úgy becsülte, hogy - a jelenlegi fejlődési ütem mellett - 132 évbe telik, amíg a férfiak és nők elérik a teljes egyenlőséget, és a nemek közötti globális különbség 68,1%-ra csökken. A genfi székhelyű nem kormányzati szervezet megjegyezte, hogy ez enyhe javulás a 136 évhez képest - a 2021-re prognosztizált értékhez képest -, de még mindig sok a tennivaló.
A dokumentum szerint a világjárvány sokat rontott a nemek közötti egyenlőtlenségen, mert számos, nők által dominált ágazatot sújtott, köztük az utazási, kiskereskedelmi és idegenforgalmi ágazatot.
"A jelenlegi recesszió, ellentétben a korábbi gazdasági visszaesésekkel, amelyek általában a férfiak számára voltak rosszabbak, aránytalanul rosszul érinti a nőket" - áll a jelentésben.
A fórum ugyanakkor azzal érvel, hogy a nemek közötti egyenlőségre való áttérést fel lehetne gyorsítani az alapvető dolgozók megfelelő bérezésével, az infrastruktúrába való beruházással és a politikai szerepvállalás erősítésével.
A kutatás különböző kontinenseket is értékelt a nemek közötti egyenlőség felé vezető úton, Észak-Amerika és Európa a nemek közötti különbség több mint 76%-át csökkentette. Más régiók lemaradnak, köztük Latin-Amerika és a Karib-térség (72,6%), Közép-Ázsia (69,1%), valamint Kelet-Ázsia és a Csendes-óceán térsége (69%). A legalacsonyabb teljesítményt Dél-Ázsia mutatta, amely 2022-ben a nemek közötti különbség 62,4%-át zárta le.
A jelentés a nemek közötti egyenlőséget országonkénti bontásban is bemutatta, és a legjobb értékelést adta Izlandnak és több skandináv országnak, valamint Új-Zélandnak, Ruandának, Nicaraguának és Namíbiának. A tanulmány mindazonáltal megjegyzi, hogy egyetlen ország sem érte el a nemek közötti teljes egyenlőséget.