2025. május 20-án, 91 éves korában elhunyt Marina von Neumann Whitman, amerikai közgazdászprofesszor, a XX. századi tudomány egyik legnagyobb alakjának, Neumann Jánosnak az egyetlen gyermeke. Halálhírét a család jelentette be, amiről az NJSZT adott hírt.
Whitman a Columbia Egyetemen szerzett doktori fokozatot közgazdaságtanból 1962-ben. A család közleménye szerint ezt az akadémiai alapot ugródeszkaként használta fel egy olyan, jelentős karrierhez, amely a közgazdaságtan gyakorlati alkalmazására összpontosított - a közpolitikában, a nemzetközi kapcsolatokban és az iparban egyaránt.
Tudományos pályáját a Pittsburghi Egyetemen kezdte, ahol a közgazdaságtan közszolgálati professzora lett. 1972-ben ő lett az első nő, akit az amerikai elnök gazdasági tanácsadói testületébe nevezett ki, ezzel történelmet írt az amerikai kormányzatban.
1987-ben a General Motors (GM) vezető közgazdászává nevezték ki, majd később az első nőként került a GM alelnöki pozíciójába. Pályafutása során több globális nagyvállalat, pénzintézet és kutatóintézet igazgatótanácsának is tagja volt - így például az Institute for Advanced Study és a Harvard Egyetem felügyelőtestületének is.
Későbbi éveiben a Michigani Egyetemen oktatott, a Ross School of Business és a Gerald R. Ford School of Public Policy professzoraként zárta le aktív oktatói karrierjét.
Marina von Neumann Whitman különösen nagy figyelmet fordított arra, hogy mentorálja azokat a fiatal nőket, akik az ipar és a közpolitika hagyományosan férfiak által dominált világában próbáltak érvényesülni. Tapasztalatait és szemléletét több könyvében is megosztotta.
Három nemzetközi gazdasági témájú könyv mellett megírta memoárját, "A marslakó lánya" címmel, amely 2016-ban magyarul is megjelent. A mű egyedülálló bepillantást nyújt Neumann János személyes életébe és örökségébe. A könyvről Képes Gábor írt méltató recenziót, és Ananyo Bhattacharya nagy sikerű életrajza (Az ember a jövőből) is forrásként használta.
Whitman élete egyszerre volt példa a tudományos kiválóságra, a nemi egyenlőségért folytatott küzdelemre és arra, hogyan lehet a szülői örökséget méltó módon továbbvinni. Halála jelentős veszteség az amerikai és a nemzetközi tudományos közösség számára.