Hirdetés
. Hirdetés

Az amerikai gyártmányú chipek ára túl magas - AMD

|

A vezető processzorgyártó azonosította a Washington által kidolgozott, a hazai technológiára támaszkodó terv egyik legfontosabb problémáját.

Hirdetés

Az Egyesült Államokban gyártott mikrochipek ára akár 20%-kal magasabb, mint a Tajvanon gyártott hasonló termékeké - állítja Lisa Su, az amerikai technológiai óriás AMD vezérigazgatója, aki a termékek egyik fő vásárlója.

Washington a Pekinggel folytatott nagyhatalmi versengés részeként ösztönzi a fejlett félvezetők amerikai gyártásának fellendítését. Az ilyen chipekhez való hozzáférés kiemelt fontosságú kérdéssé vált. A Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), amely az ellentétes gazdasági és geopolitikai érdekek között vergődik, bejelentette, hogy 2020-ban gyártásának egy részét Arizonába helyezi át.

Az AMD vezérigazgatója szerdán egy washingtoni mesterséges intelligencia konferencián elmondta, hogy a chipek ára közötti különbség "több mint 5%, de kevesebb mint 20%".

A Bloomberg Televisionnek adott interjúban azonban úgy nyilatkozott, hogy a felár megéri. "Figyelembe kell vennünk a szállítási lánc rugalmasságát" - mondta Su. "Ezt a pandémiából tanultuk meg."

Hirdetés

2022-ben Joe Biden akkori elnök aláírta azt a törvényt, amely 280 milliárd dollárt szánt az amerikai félvezetőgyártás fellendítésére. Nemrégiben az AMD és Donald Trump elnök bejelentette, hogy 100 milliárd dolláros új beruházással öt további chipgyárat építenek az Egyesült Államokban.

A TSMC azonban közölte, hogy amerikai gyártása számos kihívással szembesül, többek között a magas építési költségekkel, a képzett munkaerő hiányával és logisztikai akadályokkal.

A Trump-kormány exportkorlátozásokat is bevezetett a csúcskategóriás chipekre, különösen azokra, amelyeket mesterséges intelligenciában használnak, annak érdekében, hogy korlátozza Kína hozzáférését a legfejlettebb technológiához. A korlátozások arra késztették Pekinget, hogy felgyorsítsa saját hazai chipfejlesztési programjait.

Tajvan az 1940-es évekbeli kínai polgárháború vége óta önálló kormányzattal rendelkezik, ennek ellenére Peking a területet Kína elidegeníthetetlen részének tekinti. A kínai kormány kijelentette, hogy békés újraegyesítést szeretne Tajvannal, de többször is figyelmeztetett, hogy erőszakot fog alkalmazni, ha Tajpej hivatalosan kikiáltja függetlenségét.

Tajvan gyors iparosodása az 1970-es években, amelyet az alacsony munkaerőköltségek és a külföldi befektetések ösztönöztek, elősegítette a félvezetőiparban betöltött domináns szerepének kialakulását. A TSMC-t 1987-ben alapították, a fejlett gyártásba való belépés átfogó stratégiájának részeként.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.