Hirdetés
. Hirdetés

Űrkísérletekhez gyártanak eszközöket a Szolnoki Szakképzési Centrumban

|

Az egyiket már a NASA-nál vizsgálják, és el is fogadták, hogy az űrben Kapu Tibor kísérletet végezzen vele.

Hirdetés

Űrkísérletek előkészítésében vesz részt a Szolnoki Szakképzési Centrum, ahol már javában zajlik a kísérleti eszközök gyártása - jelentette be a szakképzési centrum kancellárja.

"Farkas Bertalan 1980-ban történt űrrepülése után előreláthatólag május végén fog az űrbe repülni Kapu Tibor magyar űrhajós, aki különböző kísérleteket, köztük fizikaiakat is, fog végezni űrmissziója során" - mondta Hicsó György.

A kísérletek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a HUNOR (Hungarian to Orbit) űrprogram együttműködésében megvalósuló UNIverZOOM programban zajlanak. A program célja, hogy minél több középiskolásban felkeltsék a mérnöki és természettudományok iránti érdeklődést.

A BME és a Hunor 300 középiskola csatlakozását várja a programhoz, iskolánként egy-egy fizikatanár és 15-20 diák részvételével - tájékoztatott. A tanároknak elméleti és gyakorlati képzést, mentorálást valamint kísérleti csomagokat is biztosít a program - fűzte hozzá.

Hirdetés

A HUNOR program keretében Kapu Tibor kutatóűrhajós a nemzetközi űrállomáson végzendő fizikai, tudományos kísérleteit a magyar középiskolások élőben követhetik majd figyelemmel úgy, hogy a súlytalanság állapotában bemutatott kísérleteket a földi körülmények között is elvégzik a diákok.

Az iskolák saját helyszínükön kapcsolódnak a programhoz, amellyel egy időben rendhagyó fizikaórát tart Härtlein Károly, a BME mesteroktatója és ELTE-s kutatótársa, Vincze Miklós fizikus - közölte. A Hunor program tartalékos űrhajósa, Cserényi Gyula is aktív szerepet vállal a projekt szakmai támogatásában- tájékoztatott.

"Az a megtiszteltetés érte a Szolnoki Szakképzési Centrumot, hogy Härtlein Károllyal két kísérletet közösen dolgoztak ki, és a centrumban állítják elő azokat az eszközöket, amelyek a BME-vel együttműködve eljutnak a programban résztvevő iskolákhoz."

A szakképzési centrumban kétféle kísérleti eszközt - gravitációs tesztert és folyadéklencse-nagyítót - készítenek, amelyek közül az egyiket már a NASA-nál vizsgálják, és el is fogadták, hogy az űrben Kapu Tibor kísérletet végezzen azzal. A kétféle eszközből ötezer-ötezer darabot gyártanak a Szolnoki Szakképzési Centrumban - közölte a kancellár.

A programhoz az univerzoom@bme.hu címen lehet csatlakozni.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.