Az amerikai politikai színtér június elején drámai fordulatot vett, amikor a valaha szövetségesnek számító Elon Musk és Donald Trump nyilvános összetűzésbe keveredett a közösségi médiában. A konfliktus egyre élesebb, a felek pedig láthatóan nem riadnak vissza az erődemonstrációtól. Most Trump a legkeményebb ütésre készülhet: az Egyesült Államokból való kitoloncolással fenyegeti Muskot.
Egy eldurvuló viszály
A Tesla és a SpaceX vezetője, Elon Musk, valamint az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump korábban kölcsönösen támogatták egymást, ám viszonyuk látványosan megromlott.
A konfliktus gyorsan eldurvult: Musk "hálátlansággal" vádolta Trumpot, támogatta az elnök impeachmentjét, és azzal fenyegetett, hogy leállítja a Dragon űrkapszula indításait. Trump visszavágott: azt állította, hogy Musk "megőrült", és a Teslanak kedvező állami intézkedések megszüntetését okolta az összetűzésért.
Musk válaszul egy azóta törölt bejegyzésben Jeffrey Epsteinhez kötötte Trumpot - a poszt később hatalmas felháborodást váltott ki. Musk utólag elismerte, hogy "túl messzire ment néhány kijelentése", és sajnálja azokat.
Az online platformokon elhangzott vádaskodások után Musk jelezte: saját politikai pártot alapíthat, és kész kampányokat finanszírozni republikánus törvényhozók ellen. Ez komoly politikai hatalmi egyensúly-eltolódást is előidézhet.
Trump sem maradt adós a válasszal: az elektromos járműveket érintő szabályozások és támogatások megnyirbálását helyezte kilátásba - ezek a Tesla üzleti modelljét alapjaiban rengethetik meg. A volt elnök emellett a NASA és más kormányzati ügynökségek kapcsolatát is megszakítaná Musk cégeivel, ami a SpaceX-re nézve lenne súlyos csapás.
A legújabb fenyegetés: kitoloncolás
Az NDTV World értesülései szerint Trump a Fox News kérdésére nyíltan nem zárta ki Musk kitoloncolásának lehetőségét:
"Meg kell vizsgálnunk" - mondta Trump sejtelmesen, utalva arra, hogy jogi bonyodalmak ide vagy oda, nem vetné el a lépést.
Egy korábbi Fehér Házi tanácsadó azt is felvetette, hogy Musk vállalatainak lefoglalása is szóba jöhet egy ilyen lépés részeként. Trump emellett egy különös kijelentéssel is borzolta a kedélyeket:
"Lehet, hogy rá kell küldenünk a DOGE-ot Elonra... Tudják, mi a DOGE? A szörny, ami visszamehet, és felfalhatja Elont. Hát nem lenne szörnyű? Hiszen túl sok támogatást kap."
Ez azt jelentené, hogy költségcsökkentő intézkedéseket hoznának a kormányzati támogatásokkal kapcsolatban, amelyeket Musk jelenleg a Tesla és a SpaceX révén kap, és ezzel gyakorlatilag végrehajtanák Trump fenyegetését, hogy megszünteti az összes kormányzati szerződést.
REPORTER: "Are you going to deport Elon Musk?"
— DogeDesigner (@cb_doge) July 1, 2025
TRUMP: "We'll have to take a look. We might have to put DOGE on Elon. You know what DOGE is? The monster that might have to go back and eat Elon. Wouldn’t that be terrible? He gets a lot of subsidies."
pic.twitter.com/gOZB96nsVh
Musk reakciója: visszafogott, de fenyegető
Musk a tőle megszokott módon az X platformon (korábbi Twitter) válaszolt:
"Nagyon csábító lenne kiborítani a bilit. Nagyon, nagyon csábító. De egyelőre visszafogom magam."
Bár nem részletezte, mire gondol az eszkaláció alatt, elemzők szerint ez lehet politikai ellenlépés, de akár jogi fellépés is a Trump-féle fenyegetések ellen. Egyes kommentelők arra biztatják Muskot, hogy maradjon visszafogott, mivel egy drasztikus lépés a Tesla részvényeire is negatívan hathatna.
Kitoloncolható-e egyáltalán Elon Musk?
Jogilag a válasz egyértelműnek tűnik: nem. Musk 2002-ben lett hivatalosan amerikai állampolgár, miután diákvízummal érkezett az Egyesült Államokba. Egy ilyen "honosított" állampolgár nem tartozik az idegenrendészeti szabályok alá.
Az egyetlen kivétel: ha bebizonyosodna, hogy Musk hazudott állampolgársági kérelmében. Ebben az esetben az állampolgárság visszavonható, és Musk kitoloncolható lenne - akár Kanadába, akár Dél-Afrikába, ahonnan származik. Ugyanakkor nincs semmilyen utalás arra, hogy ilyen szabálytalanság történt volna.
A jogi szakértők szerint egy ilyen eljárás precedens nélküli és rendkívül összetett lenne, főként Musk státusza és befolyása miatt. Ám Trump retorikája alapján elképzelhető, hogy hajlandó lenne megpróbálni - ha nem is jogilag sikeres, de politikailag figyelemfelkeltő célzattal.
A konfliktus már most is túlmutat a személyeskedésen: üzleti és politikai szereplők egész sorát mozgósíthatja, különösen, ha Musk valóban pártalapításra adja a fejét. A republikánus táboron belül is okozhat törést, ha a párt prominensei választani kényszerülnek Trump és Musk között.
A Trump-Musk szembenállás több, mint két egó csatája: tétjei gazdasági, politikai és jogi síkon is jelentősek. Bár Elon Musk kitoloncolása jelenleg valószínűtlen, a fenyegetés mutatja, milyen élesre fordult a vita. Egy biztos: a következő hónapok kulcsfontosságúak lehetnek az amerikai politikai térkép átrendeződése szempontjából - és Elon Musk ebben nem csupán néző, hanem aktív szereplő lesz.