Hirdetés
. Hirdetés

India lehet az új technológiai nagyhatalom?

|

Az Apple és Foxconn döntései jól tükrözik a világgazdaság változó geopolitikai viszonyait. India szerepe a globális technológiai szektorban erősödik, miközben a cégek igyekeznek rugalmasságot és biztonságot építeni a gyártási láncaikba egy egyre kiszámíthatatlanabb világban.

Hirdetés

A világ legismertebb okostelefonjainak egyik fő gyártója, a Foxconn újabb lépést tesz az ellátási lánc diverzifikálása felé: a tajvani elektronikai óriás 1,5 milliárd dollárt fektet be indiai leányvállalatába, hogy mérsékelje a vámkockázatokat és csökkentse a Kínától való függőségét.

A befektetésről a Foxconn egy londoni tőzsdei bejelentés útján számolt be. A beruházást a cég szingapúri részlege hajtja végre, az indiai Yuzhan Technology India nevű leányvállalatán keresztül. Ez a vállalat a Tamil Nadu államban található, és már most is iPhone-összeszereléssel és elektronikai alkatrészek gyártásával foglalkozik.

A lépés szorosan illeszkedik az Apple globális stratégiájához, amelynek célja, hogy csökkentse Kínától való gyártási függőségét, különösen a Washington és Peking közötti kereskedelmi feszültségek fényében.

Az Apple vezérigazgatója, Tim Cook, a cég legutóbbi negyedéves eredménybeszámolóján megerősítette: a jövőben az USA-ban eladott iPhone-ok többsége Indiából fog származni. Ez komoly elmozdulást jelent a cég eddigi gyártási modelljében, mivel jelenleg az Apple iPhone-jainak körülbelül 80%-át továbbra is Kínában állítják elő.

Hirdetés

India jelenleg az Apple globális iPhone-termelésének mintegy 20%-át adja. A márciusig tartó 12 hónap során az itt gyártott iPhone-ok értéke elérte a 22 milliárd dollárt, ami 60%-os növekedést jelent az előző évhez képest.

A döntés gazdasági szempontból is indokolt: az amerikai vámok és a Kína-ellenes intézkedések miatt a gyártás költségei megnőttek, és elemzők arra figyelmeztetnek, hogy az iPhone-ok ára drasztikusan nőhet, ha az Apple kénytelen lenne hazatelepíteni a gyártást az Egyesült Államokba.

Egyes jogi és gazdasági szakértők szerint, ha az Apple teljesen az USA-ba vinné a gyártást, az akár megduplázhatná a készülékek árát - egy jelenlegi 1599 dolláros iPhone így akár 3500 dollárba is kerülhetne a jövőben. Ez pedig nemcsak a vásárlókat, hanem az Apple piaci részesedését is súlyosan érintené.

Bár a stratégiai áthelyezés racionális válasz a geopolitikai és gazdasági kihívásokra, Donald Trump volt amerikai elnök - aki jelenleg újra komoly politikai szerepre készül - arra kérte Tim Cookot, hogy ne bővítse tovább az Apple indiai gyártókapacitásait. Trump hosszú ideje szorgalmazza az amerikai techóriások gyártásának hazatelepítését, de a jelenlegi gazdasági környezet ezt rendkívül költségessé és időigényessé tenné.

A Foxconn befektetése nemcsak az Apple, hanem India számára is komoly előrelépést jelenthet a globális technológiai ellátási láncban betöltött szerepének megerősítésében. A lépéssel India egyre inkább alternatív gyártási központtá válhat Kína mellett, ami hosszú távon átrendezheti a nemzetközi technológiai iparág erőviszonyait.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.